Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է հունվար-ապրիլ ամիսների սպառողական գների դասիչը ինդեքս, որի համաձայն 2012 թ. ապրիլին 2011 թ. ապրիլի նկատմամբ Հայաստանում գնաճը կազմել է 1,9%: Ապրիլին մարտի համեմատ արձանագրվել է 0,6% գնանկում: Պարենային ապրանքների գները 12-ամսյա կտրվածքով աճել են 1,1%-ով, ոչ պարենայինը` 4,3%-ով, ծառայություններինը` 1,5%-ով: 2012 թ. առաջին եռամսյակում սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0,5%, ինչը 0,7 տոկոսով ցածր է նախորդ տարվա ցուցանիշից: 2012 թ. ապրիլին մարտի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է պարենային ապրանքների 1,4% գնանկում` իջել է բանջարեղենի, կենդանական և բուսական յուղերի, շաքարավազի գինը: Չի իջել ծխախոտի և ոգելից խմիչքի գինը:
2012 թ. ապրիլին մարտի համեմատությամբ 7,6%-ով իջել է բանջարեղենի և կարտոֆիլի գինը` պայմանավորված խառը կանաչու, վարունգի, սխտորի, սմբուկի, ճակնդեղի և լոլիկի գնանկումով: Կարագի գնանկում տեղի է ունեցել 2,8% տոկոսով, բուսական յուղի գնանկում` 1,7%-ով: Շաքարավազի գինը 18,4 տոկոսով աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, սակայն նախորդ ամսվա համեմատությամբ իջել է 1,5%-ով: Կաթնամթերքի` տարեսկզբին գրանցված գների կտրուկ աճն այս ամիս ևս զիջել է 1%-ով:
Մշտական գնաճի պարագայում այս գնանկումը զարմանալի է: Այլ բացատրություն, քան նախընտրական շրջանը, չկա:
Վերջին մեկ տարում և հատկապես վերջին երկու ամսում մեր երկրում ընթացող ցանկացած դրական քայլ ստիպված ենք սպառողի աչքին թոզփչոցի համարել, քանի որ նման անակնկալներ սովորաբար չեն գրանցվում: Երբ շշուկ է լինում միջազգային շուկայում այս կամ այն ապրանքատեսակի գների անգամ չնչին բարձրացման մասին, Հայաստանում դրանք բարձրանում են երկնիշ տոկոսով, նույնիսկ հսկայական պահուստների առկայությամբ:
Այս երևույթը նախընտրական իրադարձություններով պայմանավորելու պատճառներն ավելի շատ են, քան սովորական, տնտեսագիտական հաշվարկները:
Ինչպես ցույց է տալիս հայաստանյան իրականությունը` ընտրություններից շատ չանցած մեր երկրում ամեն ինչ թանկանում է, հատկապես լայն սպառման ապրանքները: Պատճառը մեկն է` քարոզարշավի համար այդքան փող են ծախսում և պետք է այն վերականգնեն: Նախընտրական շրջանում բոլորն սպասման մեջ են, տնտեսական աճն անգամ դադարում է, քանի որ ներդրողներն սպասում են ընտրությունների արդյունքներին: Իրավիճակի ցանկացած փոփոխություն կարող է նրանց ծրագրերում ևս փոփոխություն մտցնել: Իսկ ներդրողների համար կարևոր է քաղաքական կայունությունը:
Գաղտնիք չէ, որ բացի պաշտոնապես թույլատրելի շեմից (100 միլիոն դրամ)` ընտրություններին մասնակցող որոշ կուսակցություններ և անհատներ ավելին են ծախսում: Շատ ծախսողները հիմնականում նրանք են, ովքեր ներկրումների մենաշնորհ ունեն: Ասենք` ՀՀԿ-ն 78 միլիոն դրամ է նախընտրական հիմնադրամ մուտք արել, ԲՀԿ-ն` շատ ավելի քիչ, բայց հայտնի է, որ այս կուսակցությունների, հատկապես` առաջինի հենց միայն շքեղ համերգների համար դրանից շատ ավելի մեծ գումարներ են պահանջվել: Այն աստղիկները, որ փայլատակում են ՀՀԿ-ական բեմերում, դա անում են միայն հանուն հոնորարների: 9 կուսակցություններից 5-ը ևս համերգներ են տալիս, դրանք ևս մեծ գումար արժեն: Ամեն օր խոսում ենք ընտրակաշառքների մասին` 5-15 հազար դրամ, իրային առումով` բջջային հեռախոսից մինչև տրակտոր, որոնք նույնպես ընտրակաշառք են և զգալի գումարներ են կազմում:
Այսօր բաժանում են բջջային էժանագին հեռախոսներ` վստահ լինելով, որ վաղը ժողովրդից Iphone են քամելու: Կաշառք վերցնողն էլ, համոզված ենք, վայրկյան անգամ չի մտածում, որ իր ստացած 10 հազար դրամը (որը վերցնում է` «սա ինձնից է թալանված» հիմնավորումով) վաղը թե շաքարավազի, թե կաթնամթերքի, թե բանջարեղենի ու մյուս ապրանքների համար է վճարելու, բայց` տասնապատիկ: Ու դժգոհելու իրավունք չի ունենա: Ո՞ւմ բողոքի և ումի՞ց:
Ապրանքների գների նվազումն ինչո՞ւ է նախընտրական տրամաբանությամբ պայմանավորվում. որովհետև իջել են այն ապրանքների գները, որոնց ներկրողները կամ արտադրողները այս կամ այն կերպ մասնակցում են նախընտրական քարոզարշավներին: Նրանք ևս գումար են ներդրել` ընտրվելու կամ «ընտրվել տալու» համար: Իսկ հետագայում իրենց խանութներում գների բարձրացումը կբացատրեն միջազգային շուկայի թանկացումներով, ինչպես արվում է մշտապես: Հայտնի փաստ է, որ այսօր քաղաքական դաշտում ծախսվող գումարները տալիս են հենց խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները:
Հայաստանի քաղաքական և տնտեսական վերնախավերն այլևս ձուլվել են, սերտաճել: Քաղաքական դաշտում որոշումներ կայացնողները հաճախ հենց տնտեսական դաշտը ձևավորողներն են: Ահա թե ինչու ենք վստահ, որ ընտրություններից հետո կլինի գնաճ, առնվազն մինչև հաջորդ տարի` նախագահական քարոզարշավը: Մինչդեռ Հայաստանին անհրաժեշտ է այնպիսի իշխանություն, որն օլիգարխների «դաբրոյով» չձևավորվի, նրանց շահերը չսպասարկի: Այլապես գնանկումները կլինեն միմիայն ընտրությունից ընտրություն` ընդամենը մեկ ամսով: Գուցե` մի քիչ ավելի:

Национальная статистическая служба РА опубликовала индекс потребительских цен за январь-апрель текущего года. Согласно этим данным, инфляция в апреле 2012 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составила в Армении 1,9%.
По сравнению с мартом с.г. зарегистрировано снижение цен на 0,6%. В годовом разрезе цены на продовольственные товары выросли на 1,1%, непродовольственные - на 4,3%. Услуги подорожали на 1,5%. Средний ежемесячный рост цен в первом квартале 2012 года составил 0,5%, что на 0,7% ниже прошлогоднего показателя. В апреле 2012-го по сравнению с мартом месяцем в республике зафиксировано снижение цен на продовольственные товары на 1,4%: подешевели овощи, животные и растительные жиры, сахарный песок. Цены на табачные изделия и спиртные напитки не изменились.
По сравнению с мартом в апреле 2012-го на 7,6% снизились цены на картофель и другие овощи - огурцы, чеснок, баклажаны, свеклу, помидоры, зелень. На 2,8% подешевело животное масло; растительное масло подешевело на 1,7%. По сравнению с тем же периодом прошлого года на 18,4% подорожал сахарный песок, однако по сравнению с прошлым месяцем его цена снизилась на 1,5%. Зарегистрированный в начале года резкий взлет цен на молочные продукты в апреле остановился - цены здесь снизились на 1%.
Снижение цен в условиях постоянной инфляции не может не удивлять. Иного объяснения, кроме специфики предвыборного периода, просто нет. Такие сюрпризы сами по себе, как правило, не происходят. Как только проносится слух о подорожании тех или иных товаров и продуктов на мировых рынках хотя бы на ничтожную долю процента, рост цен в Армении определяется почему-то двузначными цифрами - даже если товаров и продуктов этих у нас огромный запас.
Поэтому объяснять вышеприведенные данные Статслужбы предвыборными процессами намного логичней, чем какими-либо экономическими соображениями.
Как показывает армянская действительность, спустя считанные дни после каждых выборов наблюдается рост цен, особенно на товары широкого потребления. Причина проста: на предвыборную борьбу и агитацию тратятся огромные деньги, и расходы эти надо компенсировать. В предвыборный период все замирает, останавливается даже экономический рост, поскольку инвесторы ждут результатов выборов, и любое изменение ситуации может внести изменения и в их планы. Ведь самое главное для инвесторов - политическая стабильность.
Ни для кого не секрет, что помимо официально установленного порога расходов - 100 млн драмов - некоторые партии и кандидаты тратят намного больше. Особенно «щедры» в этом отношении монополисты-импортеры. Заметим, к примеру, что РПА внесла в свой предвыборный фонд 78 млн драмов. Значительно меньше предвыборный фонд у «Процветающей Армении», однако известно, что на одни только организуемые этими партиями - особенно Республиканской - концерты они потратили гораздо больше, ибо те наши «звезды», которые блистают на этих концертах, делают это за весьма солидные гонорары.
Концерты устраивают 5 из 9-и участвующих в выборах партий, а они, как уже говорилось, стоят недешево. Все время приходится слышать разговоры о подкупе избирателей: либо от 5 до 15 тысяч драмов деньгами, либо сотовые телефоны и даже тракторы. А это ведь денег стоит!
Сегодня народу раздают дешевые «мобилки» - в уверенности, что завтра сдерут с народа не меньше, чем на навороченный iPhone. А человек, который берет эти деньги, даже не задумывается о том, что эти полученные им 10 тысяч драмов (которые он берет в уверенности, что «они все равно награблены у меня») он заплатит завтра за сахарный песок, за молочные продукты, ту же картошку или другие товары, но уже с большими «процентами»...
А цены сейчас несколько снизились именно потому, что импортеры или производители этих самых подешевевших товаров так или иначе участвуют в предвыборной борьбе. Это своеобразная «инвестиция» средств в то, чтобы быть избранным самому или «дать избраться» другому. Ну а что касается подорожания товаров в магазинах после выборов, то тут можно опять сослаться на пресловутый «международный рынок» - как это делалось каждый раз… Общеизвестный факт, что деньги, которые сейчас щедро расходуются в политическом поле, «отстегивают» именно представители крупного бизнеса.
Политическая и экономическая элиты Армении давно уже переплелись и срослись, и те, кто принимает в политическом поле решения, зачастую те же лица, которые формируют и экономическое поле страны. Именно поэтому мы более чем уверены, что после выборов начнется новый виток подорожания, который продлится по крайней мере до следующего февраля - начала теперь уже гонки за президентское кресло. Тогда как Армении необходима такая власть, которая формировалась бы не из олигархов и их ставленников и защищала бы не одни лишь их интересы. Иначе «снижение цен» будут происходить лишь от выборов к выборам и всего на месяц. Ну, или, может, чуточку подольше…