Ազգային ժողովի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականի կապակցությամբ մամուլն ու քաղաքական գործիչներն ինչ եզրահանգումներ էլ անեն՝ դավադրության մասին վարկածը, որն առայսօր շարունակում է մնալ հիմնականը, քննադատության չի դիմանում: Թեկուզ հենց այն պատճառով, որ ոչ մի իմաստ չունի իրականացնել այդքան բարդ և խորամանկ կոմբինացիա` «դավադիր» Հովիկ Աբրահամյանին նշանակել հանրապետականների նախընտրական շտաբի ղեկավար, ինչ է թե՝ նրան զրկեն իշխանական լծակներից՝ միաժամանակ պահելով հսկողության տակ: Թերթերից մեկի գրածի համաձայն՝ Սերժ Սարգսյանն այդ քայլով իբր երկու նապաստակ է սպանում:
Նախ` պետական լծակներից զրկում է երկրի երկրորդ պաշտոնատար անձին, ով հայտնի է Ռոբերտ Քոչարյանի հետ իր սերտ կապերով, դրանով իսկ Աբրահամյանին հնարավորություն չտալով ինքնուրույն օգտագործել իր վարչական ռեսուրսը, որը նա ունի, քանի որ թերթի կարծիքով Աբրահամյանը բավականին մեծ հեղինակություն է վայելում մարզպետների շրջանում: Դրանից չգիտես ինչու ծնվում է մի ապշեցնող անտրամաբանական եզրակացություն` իբր հիմա ստանալով ՀՀԿ-ի նախընտրական շտաբի ղեկավարի լիազորությունները և գտնվելով Սերժ Սարգսյանի անխոնջ հսկողության տակ, Աբրահամյանն առկա ռեսուրսն ու կապերը բացառապես ի նպաստ իշխող կուսակցության կօգտագործի: Այստեղ ինքնըստինքյան հարց է ծագում` իսկ նրա ինչի՞ն է պետք նման բան անել, եթե գաղտնի դավադիր է: Եվ ի՞նչ երաշխիքներ ունի Սերժ Սարգսյանը, որ նախընտրական շտաբի անվստահելի ղեկավարը երկակի խաղ չի խաղա: Ընդհանրապես հանրապետականների ինչի՞ն է պետք իրենց թիմում անհուսալի տարր պահելը: Ախր նախընտրական մրցավազքի մեջ մտնող ցանկացած քիչ թե շատ լուրջ քաղաքական ուժ առաջին հերթին կազատվի նման անհուսալի տարրից: Ընդ որում` մեկընդմիշտ:
Այնպես որ ըստ ամենայնի՝ հայրենի վերլուծաբանները սխալվում են: Հովիկ Աբրահամյանը եղել է, կա և մնում է իշխանության թիմում: Եվ ըստ երևույթին նա չի ստում, երբ երդվում է, որ ոչ մի դավ էլ չի նյութել: Բայց դե՝ ափսոս: Ոչ թե, որ դավադիր չէ, այլ որ մնում է թիմում: Շատ ավելի լավ կլիներ, եթե նրան աշխատանքից հեռացնեին առանց բարձր պաշտոնների հեռանկարի: Քանի որ եթե շիտակ խոսենք` հանրապետականները և անձամբ Սերժ Սարգսյանը ընտրազանգվածի աչքին միայն կշահեին, եթե ազատվեին Հովիկ Աբրահամյանի նման կերպարից, որին ժողովուրդը չի համակրում, ընդ որում բոլոր խավերն անխտիր` անկախ քաղաքական նախասիրություններից: Մինչև վերջերս հանրային զանգվածային հակակրանքն իշխանության այս կամ այն ներկայացուցչի հանդեպ չի խանգարել, որպեսզի նա վեր բարձրանա կարիերայի աստիճաններով: Հովիկ Աբրահամյանը երբեք ժողովրդի կողմից սեր և հեղինակություն չի վայելել, բայց դա չի խանգարել, որ նա բարեհաջող կերպով աշխատի բավականին բարձր պաշտոններում բոլոր երեք նախագահների օրոք, իսկ հետո էլ հասնի խորհրդարանի խոսնակի աթոռին: Ի՞նչ կարող ես ասել` մեր հայրենական իշխանությունները` թե նախկին, թե ներկայիս, հարգալից են վերաբերվում ստուգված ու հավատարիմ կադրերին, փորձում են նրանց իրենց կողքին պահել: Սակայն քաղաքական ներկա իրավիճակն այնուամենայնիվ արդեն այն չէ, ինչ նախորդ ընտրությունների ժամանակ: Հիմա 90-ականները չեն և ոչ էլ նույնիսկ 2000-ականները: Ընտրազանգվածը փոխվել է, և պետք է նրան նոր որոշումներ առաջարկել: Դե ուրեմն այսպես` հանրապետականների համար ամենաճիշտ որոշումն այսօր կլիներ ժողովրդի համար ոչ համակրելի, ոչ այդքան դուրեկան հեղինակությամբ և դեռ մի բան էլ` ոչ այդքան բարձր կրթական ցենզով «վետերաններից» ազատվելը: Եկել է ժամանակը՝ ազատվելու նրանցից, ովքեր մի ժամանակ ոմանց օգնել են իշխանության գլուխ բարձրանալուն: Դա գուցեև նախկին համախոհներին դուր չգա, բայց ժողովրդին շատ դուր կգա: Եթե իհարկե գալիք ընտրություններում որևէ մեկը պատրաստվում է հաշվի առնել ժողովրդի կարծիքը:
Հ.Գ. Երեկ ուշ երեկոյան ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը հայտարարություն տարածեց այն մասին, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով իր դիմումի համաձայն պաշտոնից ազատվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Միքայել Մինասյանը, ով ինչպես հայտնի է՝ պետության ղեկավարի փեսան է:
«Ես գնում եմ օգնելու Հովիկ Աբրահամյանին` գալիք ընտրությունները պատշաճ նախապատրաստելու հարցում և կարծում եմ, որ դա է այսօր առաջնահերթություն»,- այսպես է մեկնաբանել իր հրաժարականը նախագահի փեսա Միքայել Մինասյանը` ews.am-ին տված հարցազրույցում:

Какие бы умозаключения ни делали пресса и политики по поводу отставки спикера Национального Собрания Овика Абрамяна, но версия о заговоре, остающаяся по сей день ключевой, явно рассыпается на глазах.
Ну, хотя бы потому, что нет никакого смысла осуществлять столь хитроумную комбинацию с назначением вовремя разоблаченного «заговорщика» Овика Абрамяна главой предвыборного штаба республиканцев, для того, к примеру, чтобы лишить его рычагов власти, но удерживать при этом под контролем. Как написала одна из газет, этим шагом Серж Саргсян якобы убивает сразу двух зайцев. Прежде всего, как пишет газета, он лишает государственных рычагов второе в стране должностное лицо, известное своими тесными связями с Робертом Кочаряном, тем самым лишая Абрамяна возможности самостоятельно использовать свой административный ресурс. Который у него есть, поскольку Абрамян, по мнению газеты, пользуется достаточно большим авторитетом среди марзпетов. Отсюда почему-то рождается потрясающее по своей нелогичности умозаключение: якобы теперь, получив полномочия руководителя предвыборного штаба РПА и находясь под неусыпным контролем Сержа Саргсяна, Абрамян будет использовать имеющийся ресурс и связи исключительно на благо правящей партии. Тут сам собой напрашивается вопрос: а зачем ему это делать, если он тайный заговорщик? И где у Сержа Саргсяна гарантии, что не пользующийся доверием глава предвыборного штаба не будет вести двойную игру? Для чего вообще республиканцам ненадежный элемент в команде? Да от такого любая мало-мальски серьезная политическая сила, вступающая в предвыборную гонку, избавится в первую очередь. Причем раз и навсегда.
Так что, судя по всему, ошибаются наши отечественные аналитики. Овик Абрамян был, есть и остается в команде власти. И судя по всему, он не лукавит, когда клянется, что никогда не плел заговоров. А жаль. Не потому, что он не заговорщик, а потому, что остается в команде. Гораздо лучше бы было, если бы его отправили в отставку без всяких преференций на будущие высокие посты. Ибо, если говорить по существу, республиканцы и лично Серж Саргсян только бы выиграли в глазах электората, если бы избавились от столь малопопулярной в народе - причем во всех его слоях безотносительно политических пристрастий - фигуры, как Овик Абрамян. До последнего времени, конечно, массовая общественная неприязнь к тому или иному представителю власти не мешала его продвижению по карьерной лестнице. Овик Абрамян никогда не пользовался народной любовью и авторитетом, однако это не помешало ему благополучно проработать на достаточно высоких постах при всех, кстати, президентах, а потом еще дослужиться до спикера парламента. Что и говорить, наши отечественные власти - как бывшие, так и нынешние - уважительно относятся к проверенным и преданным кадрам, стараются их не менять и далеко от себя не отпускать. Однако нынче политическая ситуация все-таки далеко не та, что на предыдущих выборах. Сейчас уже не 90-е годы, и даже не нулевые. Электорат стал другим и ему надо предлагать новые решения. Так вот, для республиканцев наиболее верным решением сегодня могло бы стать именно избавление от непопулярных «ветеранов» с малоприятной репутацией и не с очень высоким образовательным цензом впридачу. Настало время избавляться от тех, кто когда-то помогал прорываться к реальной власти. Это бывшим соратникам может не понравиться. Зато очень понравится народу. Если, конечно, его мнение кто-то собирается брать в расчет на предстоящих выборах.
P. S. Вчера поздно вечером пресс-служба президента РА распространила сообщение о том, что указом главы государства Сержа Саргсяна освобожден от должности первый заместитель руководителя аппарата президента РА Микаел Минасян - согласно собственному заявлению.
«Я иду помогать Овику Абрамяну в вопросе должной подготовки грядущих выборов и считаю, что сегодня это является первоочередной задачей»,- так прокомментировал News.am свою отставку зять президента Микаел Минасян.