Հոկտեմբերի 18-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ ութ երկրների (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Մոլդովա, Հայաստան, Ղազախստան, Ղրղըզստան և Տաջիկստան) կառավարություններն ստորագրեցին «Ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին» պայմանագիրը: Այս համաձայնագրի ստորագրումը նախապատրաստվում էր գրեթե քսան տարի և, ինչպես նշեց ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը, այն մի տեսակ անսպասելի էր մասնակիցների համար: Արևմտյան վերլուծաբանների կարծիքով դրանում մեծ դեր է խաղացել եվրոյի գոտու ֆինանսական ճգնաժամը: Եվրոպան հիմա ժամանակ չունի հետխորհրդային տարածքի երկրների մասին մտածելու և այդ մասին ոչ երկիմաստ նշվել է Վարշավայի գագաթաժողովում: Ուզբեկստանը, Թուրքմենստանը և Ադրբեջանը հայտարարել են, որ մինչև դեկտեմբեր կմտածեն վերոհիշյալ փաստաթղթի ստորագրման մասին:
Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) փորձագետներն իրենց հերթին նշել են, որ տվյալ փաստաթղթի ստորագրումը ոչ մի կերպ չի անդրադառնա իրենց գործունեության վրա, այնպես որ ամեն ինչ կարգին է: Իսկ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գնահատականով այդ համաձայնագիրը պատմական նշանակություն ունի և լավ հեռանկարներ կստեղծի հայկական բիզնեսի համար՝ ապրանքների ու ծառայությունների ազատ շարժի առումով: Եվ իրոք` ԱՊՀ երկրների շուկաները գոնե մեզ համար պակաս կարևոր չեն, քան արևմտյանները: Բնականաբար քաղաքական աստառ էլ կա. մի քանի օր առաջ Վլադիմիր Պուտինն «Իզվեստիա»-ում հանդես եկավ Եվրասիական միության ստեղծման մասին ծրագրային հոդվածով: Ահաև հաջողությունը, որը Պուտինը կարող է գրանցել որպես նախընտրական միավոր: Արևմուտքում միանգամից սկսեցին քննարկել, որ խոսքը Խորհրդային Միության վերականգնման մասին է, բայց այդպես չէ: Խոսքը Եվրամիության նման մի կառույցի մասին է: Այլ հարց է, թե որքանո՞վ է Ռուսաստանը գրավիչ՝ որպես ինտեգրման կենտրոն: Խոսքը մեր մասին չէ` մենք ամեն դեպքում պետք է անդամագրվենք: Եթե անաչառ դատենք` Ռուսաստանում ժողովրդավարության ու բարձրագույն տեխնոլոգիաների բավարար մակարդակ չկա` երկրի տնտեսությունն ամբողջովին կախված է էներգակիրներից: Ելույթ ունենալով դաշնային հեռուստատեսությամբ` Պուտինն ասաց, որ հիմա Ռուսաստանի համար առավել կարևոր է կայունությունը: Բայց մի՞թե միայն կայունությունը բավարար է: Նախապես ասեմ, որ Պուտինի գործունեության և կազմակերպչական տաղանդի երկրպագուն եմ: Բայց իմ կարծիքով տարիների ընթացքում Պուտինի աչքի սրությունը մի քիչ սկսել է «խամրել», և նա երբեմն չի նկատում ակնհայտն ու թերությունները: Ոչ ոք չի խոսում ՌԴ-ում արևմտյան ժողովրդավարության ճշգրիտ ձևանմուշի կառուցման անհրաժեշտության մասին, բայց չէ՞ որ անհրաժեշտ է ապահովել օրենքի գերակայությունը, այսինքն պետության ընդունած օրենքները պետք է գործեն: Պետք է վերջ տալ իրավապահ մարմիններում առկա կաշառակերությանն ու ամենաթողությանը: Կարծիք կա, թե Ռուսաստանում կաշառակերության դեմ պայքարելն անիմաստ է: Այդ դեպքում ինչո՞ւ Սահակաշվիլուն դա հաջողվեց անել, թեկուզև՝ մասամբ:
Ահավասիկ՝ մեկ օրինակ Խոդորկովսկու գործը չարժե` այն չափազանց խճճված է. քննարկենք Մագնիցկու գործը: Իրավաբան Սերգեյ Մագնիցկին բացահայտել է, որ պաշտոնյաներն ու իրավապահ մարմինները պետական գանձարանից հափշտակել են ավելի քան երկու հարյուր միլիոն (ոչ թե ռուբլի, այլ դոլար): Եվ ի՞նչ` նրան շնորհակալությո՞ւն ասացին: Ոչ, բանտ նստեցրին` մեղադրելով հարկերը չվճարելու համար և հետո էլ մահու չափ տանջեցին: Իսկ նա ընդամենը 37 տարեկան էր: Ես հասկանում եմ՝ հավանաբար Մեդվեդևին և Պուտինին ապատեղեկացրել էին, բայց պետք է չէ՞ դրա դեմ որևէ կերպ պայքարել, օրինակ տեղեկատվության այլընտրանքային աղբյուրներ ունենալ: Իրավապահները կազմել են 60 պաշտոնյաների ցուցակ, ովքեր մեղավոր են Մագնիցկու մահվան համար: Հիմա ԱՄՆ-ը և Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ են ընդունել այդ պաշտոնյաների դեմ` մուտքի արգելք և բանկային հաշվեհամարների կալանք: Ի՞նչ կարիք կար դրան հասցնել, ի՞նչ կարիք կար աղբը տնից հանել...
Դեկտեմբերի 4-ի խորհրդարանական ընտրությունները պետք է անցնեն անբիծ ու անբասիր: Դրանց խոշորացույցով հետևելու է ոչ միայն Արևմուտքը, այլև սեփական ընդդիմությունը: Հոկտեմբերի 22-ին Նովոպուշկինսկի հրապարակում ընդդիմության հանրահավաքն էր, որին մասնակցում էր 1 500 մարդ (ճիշտն ասած` այդքան էլ շատ չէ): Կազմակերպիչներն ասում էին, որ ընտրություններ՝ որպես այդպիսին, Ռուսաստանում չկան, որ դրանք, միևնույն է, կեղծվելու են և կոչ էին անում դրանք բոյկոտել: Իհարկե այս դատողություններն անաչառ չեն, բայց խորհրդարանական նախորդ ընտրություններում արձանագրվել են մտացածին պատճառներով այս կամ այն կուսակցության վերագրանցման փաստեր, քարոզչության համար անհավասար պայմաններ... Ուրեմն այս անգամ նման բաներ չպետք է լինեն, դա նախագահական ընտրություններում կավելացնի Պուտինի հնարավորությունները: Բավականաչափ վարկանիշ նա արդեն ունի (մոտավորապես 50 տոկոս):
Տնտեսություն: Այն չպետք է բացարձակ կախման մեջ լինի նավթի և գազի գներից: Նոր պաշտոնում Դմիտրի Մեդվեդևին պետք է ազատություն տալ արդյունաբերության, գիտության և գյուղատնտեսության բնագավառները հիմնովին արդիականացնելու համար: Միայն այդ բոլոր նախաձեռնությունների հաջողության դեպքում Ռուսաստանը կդառնա միանձնյա առաջնորդ, հետխորհրդային տարածքի ինտեգրման կենտրոն և արտաքին քաղաքական ասպարեզի ուժեղ դերակատար:

18 октября в Санкт-Петербурге главы правительств восьми стран СНГ (России, Украины, Беларуси, Молдовы, Армении, Казахстана, Киргизии и Таджикистана) подписали Договор о создании зоны свободной торговли. Нужно отметить, что это соглашение готовилось фактически двадцать лет, и было подписано, как отметил премьер-министр РФ Владимир Путин, как-то неожиданно для самих участников. По мнению западных аналитиков, большую роль тут сыграл европейский финансовый кризис в зоне евро.
Европе не до стран постсоветского пространства, и об этом было недвусмысленно отмечено на саммите в Варшаве. Узбекистан, Туркмения и Азербайджан заявили, что до декабря подумают насчет подписания вышеуказанного документа. Эксперты Всемирной торговой организации в свою очередь отметили, что подписание данного документа никак не скажется на деятельности ВТО, так что тут все в порядке. Согласно же оценке главы правительства Армении Тиграна Саркисяна, это соглашение историческое, и оно создаст хорошие перспективы для армянского бизнеса в плане свободного движения товаров и услуг. И действительно, рынки стран СНГ для нас, по крайней мере, не менее важны, чем западные. Есть тут, разумеется, и политическая подоплека. За несколько дней до этого Владимир Путин выступил в «Известиях» с программной статьей о создании Евразийского союза. И вот удача на этом пути, которую Путин может записать в свой предвыборный актив. На Западе тут же заговорили, что речь идет о восстановлении Советского Союза, но это не так. Речь идет о структуре наподобие Евросоюза. Другой вопрос - насколько привлекательна Россия в качестве центра интеграции? Речь не о нас - нам при всех случаях надо вступать. Объективно России не хватает демократии и высоких технологий - экономика страны всецело зависит от энергоносителей. Выступая по федеральному телевидению, Путин сказал, что сейчас для России наиболее важна стабильность. Но разве одной стабильности достаточно? Заранее оговорюсь, что являюсь почитателем деятельности и организационного таланта Путина. Но, на мой взгляд, за долгие годы у Путина глаз несколько «замылился», и он иногда не замечает очевидных вещей и недостатков. Никто не говорит о необходимости построения в РФ точной модели западной демократии, но ведь необходимо обеспечить верховенство закона, написанные государством же законы должны работать. Нужно положить конец коррупции и произволу в правоохранительных органах. Бытует мнение, что с коррупцией в России бороться бессмысленно, тогда почему у Саакашвили получилось, хотя бы частично?
Возьмем пример. Не будем брать дело Ходорковского — оно слишком запутанное. Возьмем дело Магницкого. Юрист Сергей Магницкий обнаружил хищение из госказны со стороны чиновников и правоохранительных органов на сумму более двухсот миллионов (не рублей - долларов). И что, ему спасибо сказали? Нет, посадили в тюрьму, обвинили в неуплате налогов, а затем замучили до смерти. А ему было 37 лет! Я понимаю, что, наверное, Медведева и Путина дезинформировали, но надо же с этим как-то бороться, иметь альтернативные источники информации, например. Правозащитники составили списки 60-ти чиновников, виновных в смерти Магницкого. Теперь США и Великобритания приняли санкции против этих чиновников - запрет на въезд и арест счетов в банках. Зачем было доводить до этого, зачем было выносить сор из избы...
Парламентские выборы 4 декабря должны пройти без сучка и задоринки. Их будет рассматривать под увеличительным стеклом не только Запад, но и собственная оппозиция. 22 октября на Новопушкинской площади она устроила митинг, в котором приняли участие полторы тысячи человек (прямо скажем - негусто). Организаторы говорили, что выборов в России как таковых нет, что они будут сфальсифицированы, призывали к бойкоту. Это, конечно, далеко не объективно, но на прошлых парламентских выборах были факты перерегистрации по надуманным причинам некоторых партий, неравные условия агитации… Так вот, на сей раз этого быть не должно - это облегчит задачу Путина на президентских выборах. Рейтинга у него достаточно (около 50%).
Экономика. Она не должна находиться в абсолютной зависимости от цен на нефть и газ. Нужно дать карт-бланш на новом посту Дмитрию Медведеву для проведения глубинной модернизации промышленности, науки и сельского хозяйства. Только при успехе всех этих начинаний Россия станет безусловным лидером, центром интеграции на постсоветском пространстве и сильным игроком на внешнеполитической арене.